04 اردیبهشت ۱۳۹۸ چهارشنبه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

اگر نگاهی به تصادفات رانندگی بیاندازید و دلایل موثر بر وقوع آن‌ها را برشمارید، بدون شک، خواب آلوگی و حواسپرتی رانندگان را می‌توان یکی از مهم‌ترین علل این حوادث دلخراش به شمار آورد.

در ادامه با گروه حفاظت و امنیت همراه باشید …

تکنولوژی جلوگیری از حواسپرتی رانندگان

به نظر می‌رسد که دیگر وقت آن رسیده است تا خواب آلودگی را از لیست دلایل عمده تصادفات پاک کنیم، چرا که خودروهای نسل بعد به تکنولوژی جدیدی مجهز خواهند شد که قادرند راننده را از حالت حواسپرتی و خواب آلودگی خارج کنند.

به گزارش وال استریت ژورنال، چندین کمپانی خودروساز بزرگ جهان از قبیل فولکس واگن، تویوتا، نیسان و GM در حال ساخت اتومبیل‌هایی هستند که می‌توانند با کنترل وضعیت و توجه راننده، مانع از حواسپرتی وی شوند.

در این تکنولوژی اگر زاویه دید چشمان راننده از جاده منحرف و معطوف کارهای دیگری از قبیل ارسال پیام از طریق گوشی، مرتب کردن موها، بستن دکمه پیراهن و یا بسیاری از مواردی از این قبیل شود، اتومبیل متوجه شده و پیام‌های هشدار برای راننده ارسال می‌شود.

البته مشابه این تکنولوژی پیش‌تر نیز در برخی خودروها مورد استفاده قرار گرفت. اما تنها در مواردی که راننده وارد لاین مخالف می‌شود، پیام‌های هشدار برای وی ارسال می‌شود و عملاً نمی‌توانست در مواقعی که توجه راننده از جاده پرت می‌شد و یا به خواب می‌رفت، وی را آگاه و یا بیدار کند.

همچنین این تکنولوژی جدید به گونه‌ای طراحی شده است که در مواقعی که راننده بخواهد عکس سلفی بگیرد، صندلی خودرو شروع به لرزیدن می‌کند و مانع از انجام این عمل حادثه آفرین می‌شود.

اما آن چه موجب نگرانی محققان و همچنین کمپانی‌های خودروساز شده است، عدم تمایل رانندگان به استفاده از این قابلیت است. چرا که پیش‌تر نیز بسیاری از رانندگان قابلیت اعلام هشدار در مواقع ورود به لاین مخالف را غیرفعال می‌کردند و همچنان به تخطی از قوانین رانندگی ادامه می‌دادند.

دیدگاهتان را بنویسید