01 خرداد ۱۳۹۸ چهارشنبه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت برای شما دوستان عزیز مجموعه نکاتی درباره خرابی ترمز خودرو را تهیه و تدوین نموده است. برای مشاهده این مطالب با ما همراه باشید…

اهمیت سیستم ترمز خودرو

ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های یک خودرو محسوب می‌شود. همانطور که همه می‌دانیم وظیفه اصلی ترمز، کاهش سرعت و یا توقف کامل و البته ایمن اتومبیل است. بنابراین اهمیت عملکرد آن مخصوصاً در شرایط اضطراری بسیار بالاست. اساس کار یک ترمز بر مبنای اصطکاک است، وقتی که راننده پدال ترمز را فشار می‌دهد یک سیال از لوله‌های روغن عبور کرده و به مکانیسم‌های ترمزگیری در چرخ‌ها می‌رسد.
دیسک ترمز یکی از مهم‌ترین اجرای مکانیسم ترمزگیری خودرو می‌باشد، پس سلامت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و لازم است که هر راننده خودرو از نشانه‌های خرابی دیسک خودرو کاملا آگاه باشد تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند.

نشانه‌های خرابی ترمز خودرو:

  • لرزش پدال: لرزش پدال زیر پای راننده یکی از نشانه‌های خرابی سیستم ترمز بوده و ممکن است دیسک ترمز شما تاب برداشته باشد.
  • سفت شدن پدال ترمز: اگر در هنگام ترمزگیری پدال زیر پای شما سفت می‌شود، نشان از خرابی بوستر ترمز شماست و حتما باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.
  • سوت کشیدن: ممکن است در زمان ترمزگیری صدای سوت از چرخ‌ها شنیده شود. صدای سوت به دو علت اتفاق می‌افتد، علت اول ممکن است شما به تازگی لنت‌های خود را تعویض کرده باشید و به دلیل مرغوب نبودن لنت تعویضی تا چندین کیلومتر اول صدای سوت شنیده شود و دوم اینکه لنت شما تمام شده است.
  • خودرو در هنگام ترمزگیری به یک سو کشیده شود: در هنگام ترمزگیری ممکن است خودرو به یک سمت کشیده شود و کنترل را برای راننده کمی سخت کند. این مورد یکی از نشانه‌های خرابی سیستم ترمز و لنت‌ها بوده و باید در سریع‌ترین زمان بررسی شود.
  • به ته رسیدن پدال ترمز: اگر در هنگام ترمزگیری و توقف مجبور هستید پدال را تا ته فشار دهید، این مورد یکی از نشانه‌های قطعی خرابی سیستم ترمز شما بوده و احتمال زیاد سطح روغن ترمز درون پمپ هیدرولیک کاهش پیدا کرده است.

نکته: البته باید به این نکته اشاره کرد که علاوه بر عوامل بیرونی مانند کیفیت ساخت، نوع خودرو و آب و هوا، عادت رانندگی ما نیز در خرابی زود هنگام سیستم ترمز موثر است. پس در صورت امکان از ترمزهای شدید خودداری کنید و از ترمزهای طولانی مدت که باعث زودتر تمام شدن لنت‌های ترمز می‌شود پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید