Logo
Logo

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

خرید و استفاده از لاستیک‌های مخصوص رانندگی در هوای گرم تابستان

خرید و استفاده از لاستیک‌های مخصوص رانندگی در هوای گرم تابستان

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت مجموعه نکات سودمندی درباره خرید و استفاده از لاستیک‌های مخصوص رانندگی در هوای گرم تابستان را برای شما کاربران گرامی تهیه و تدوین کرده است. برای مشاهده این نکات در ادامه با ما همراه باشید.

 خرید و استفاده از لاستیک‌های مخصوص رانندگی در هوای گرم تابستان

لاستیک‌های مخصوص رانندگی در هوای گرم تابستان

رانندگی:

گفته می‌شود خودروهایی که به لاستیک تابستانی مجهز هستند راننده‌ای خشک و سنگین دارند، انصافاً هم باید اعتراف کرد که چنین گفته‌ای خیلی هم دور از واقعیت نیست. حتی خودروهای اسپرت و مسابقه‌ای نیز به دلیل هندلینگ خوبی که لاستیک‌های تابستانی دارند از این لاستیک‌ها استفاده می‌کنند، اما در این بین با رانندگی دشوارتری روبرو می‌شوند.

خوشبختانه لاستیک‌های تابستانی شاهد پیشرفت‌های خوبی بوده‌اند و نسبت به گذشته خشکی و سنگینی کمتری را به راننده منتقل می‌کنند. اما باز هم رانندگی با این لاستیک‌ها نسبت به لاستیک‌های معمولی دشوارتر به نظر می‌رسد.

اصطکاک لاستیک‌های مخصوص رانندگی تابستانی:

لاستیک‌های تابستانی اصطکاک بیشتری بر روی آسفالت داغ و خشک جاده دارند و به همین دلیل اصطکاک این لاستیک‌ها بر روی آسفالت خشک نسبت به آسفالت خیس کمتر است. در نتیجه در حین رانندگی با خودرویی که به لاستیک‌های مخصوص تابستان مجهز شده است ممکن است در جاده‌های خیس شاهد سُر خوردن خودرو باشید.

جالب است بدانید اصطکاک بیشتری که لاستیک‌های تابستانی بر روی آسفالت جاده دارند، گاهی اوقات شدت تصادف‌های جانی و مالی را کاهش می‌دهد. خودرویی که لاستیک تابستانی دارد و در آسفالتی که بر اثر حرارت آفتاب تابستان گرم شده حرکت می‌کند به لطف اصطکاک بیشتر با سطح جاده‌ پس از کشیدن ترمز دستی سریع‌تر موقف می‌شود.

دلیل این اصطکاک بیشتر نیز جنس ترکیباتی است که در لاستیک‌های تابستانی خودرو استفاده می‌شود. خط‌ها و فرورفتگی‌های این لاستیک‌ها نیز برای حفظ اصطکاک بیشتر طراحی شده است.

لاستیک‌های مخصوص رانندگی در هوای گرم تابستان

طول عمر:

در این زمینه نیز یک بار دیگر اصطکاک بیشتر لاستیک‌های تابستانی با سطح خودرو را باید در نظر داشت. به عبارت دیگر اصطکاک در لاستیک خودرو به معنای فرسودگی بیشتر آن است و نسبت به لاستیک‌هایی که برای تمام فصل‌ها طراحی شده‌اند زودتر از بین می‌روند.

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد لاستیک‌های تابستانی که در چند سال اخیر راهی بازار شده‌اند طول عمر قابل قبولی دارند و حدوداً مسافتی بین ۳۲ تا ۴۸ هزار کیلومتر را بدون اینکه خم به ابرو بیاورند طی می‌کنند.

ایجاد صدا:

از آنجایی که لاستیک در طول مدت رانندگی با زمین اصطکاک دارد، در تمامی لاستیک‌ها شاهد ایجاد صدا هستیم. لاستیک‌های تابستانی نیز بسته به برند و سازنده‌ای این محصولات میزان متفاوتی صدا تولید می‌کنند.

از طرف دیگر سطح جاده نیز نقش مهمی در ایجاد صدای لاستیک‌ها دارد، آسفالت زمخت و خشن و آسفالت‌های فرسوده باعث ایجاد صدای بیشتر لاستیک می‌شوند.

هندلینگ:

به لطف لاستیک‌هایی که برای تابستان طراحی شده‌اند، راننده می‌تواند در حین گردش در سر پیچ‌ها هندلینگ بهتری را تجربه کند. این لاستیک‌ها تجربه بهتری از رانندگی را در هوای گرم تابستان در اختیار راننده قرار می‌دهند تا راننده احساس تسلط بیشتری در جاده داشته باشد. ناگفته نماند از آنجایی که طراحی، مواد و ساختار لاستیک‌های تابستانی با لاستیک‌های زمستانی فرق می‌کند شاید بد نباشد در روزهای گرم سال یا مناطقی که هوای گرمی دارند از لاستیک‌های تابستانی کمک گرفت.

ثبات لاستیک‌های مخصوص رانندگی تابستانی در سرعت‌ زیاد:

همان‌گونه که اشاره شد در خودروهای مسابقه‌ای از لاستیک‌های تابستانی استفاده می‌شود و یکی از دلایل این امر برتری این لاستیک‌ها در سرعت‌های زیاد است. به لطف این لاستیک‌ها راننده با خیال راحت می‌تواند پا را بر روی پدال گذاشته و تا جایی که دلش می‌خواهد گاز دهد.

هزینه:

لاستیک‌های تابستانی از یک طرف زودتر فرسوده می‌شوند و از طرف دیگر قیمت این لاستیک‌ها نیز نسبت به لاستیک‌های تمام فصل بیشتر است، در نتیجه با لاستیک‌هایی طرف هستیم که هزینه بیشتری را به دنبال دارند.

استفاده از لاستیک‌های تابستانی در برف و یخبندان:

همان‌گونه که از نام این لاستیک‌ها مشخص است برای رانندگی در برف و یخبندان ساخته نشده‌اند و هوای بسیار سرد آسیب‌های مختلفی به این لاستیک‌ها وارد می‌کند. حتی دیده شده لاستیک تابستانی در حین رانندگی در برف و سرمای شدید در حین برخورد با موانع ترکیده است.

این لاستیک‌ها در حین رانندگی در برف و یخبندان سریع‌تر فرسوده می‌شوند و از آنجایی که در هوای سرد اصطکاک کمتری با یخی که آسفالت و سطح جاده را پوشیده دارند، احتمال خارج شدن خودرو از کنترل راننده وجود دارد.

 

توصیه گروه حفاظت و امنیت درباره استفاده از لاستیک‌های مخصوص رانندگی در تابستان:

توصیه فنی ما درباره استفاده از لاستیک‌های مخصوص رانندگی موارد زیر است:

  1. ممکن است لاستیک‌هایی که برای تمام فصول طراحی شده‌اند در گرمای داغ تابستان اصطکاک کمتری با جاده داشته باشند و هندلینگ کمتری را در اختیار راننده قرار دهند اما این لاستیک‌‌ها هزینه کمتری دارند و گزینه مناسبی برای رانندگی‌های روزانه به نظر می‌رسند.
  2. در تابستان لزومی ندارد تمامی راننده‌ها از لاستیک‌های تابستانی در خودروهای خود در هوای گرم استفاده کنند.
  3. از طرف دیگر حتی اگر با هزینه کردن و خرید لاستیک تابستانی مشکلی نداشته باشید، باز هم تعویض این لاستیک‌ها و اختصاص محلی برای قرار دادن آن‌ها در پارکینگ در فصل‌های سرد سال دردسرهای خاص خود را دارد.
  4. این را به یاد داشته باشید که اگر اهل مسابقه و سرعت هستید روی لاستیک‌های تابستانی برای چرخش بهتر در پیچ‌ها، هندلینگ عالی و ثبات در سرعت‌های بالا می‌توانید حساب باز کنید.

مطالب پیشنهادی

آموزش راه‌اندازی سیم‌های قفل مرکزی انواع دزدگیر
آموزش راه‌اندازی سیم‌های قفل مرکزی انواع دزدگیر
نصب سنسور دنده عقب بر روی خودروی تیبا صندوق دار
نصب سنسور دنده عقب بر روی خودروی تیبا صندوق دار
راهنمای نقشه سیم‌کشی دزدگیر استیل میت
راهنمای نقشه سیم‌کشی دزدگیر استیل میت
راهنمای کامل و فارسی تنظیمات ردیاب XENOTIC – زنوتیک
راهنمای کامل و فارسی تنظیمات ردیاب XENOTIC – زنوتیک
تعریف ریموت خودروهای چینی، MVM 530 و چری
تعریف ریموت خودروهای چینی، MVM 530 و چری
آموزش نصب دزدگیر و پاور رنو کپچر
آموزش نصب دزدگیر و پاور رنو کپچر
تعریف سوئیچ پراید با ایسیو LZNFCANHIm2
تعریف سوئیچ پراید با ایسیو LZNFCANHIm2
کددهی ریموت دزدگیر جردن ساده
کددهی ریموت دزدگیر جردن ساده
تعریف ریموت مزدا ۳ و مزدا ۲
تعریف ریموت مزدا ۳ و مزدا ۲
راهنمای کامل کیلس استارتر زیتونیکس مدل ZX.05
راهنمای کامل کیلس استارتر زیتونیکس مدل ZX.05
معرفی ردیاب شخصی DNO-SK110
معرفی ردیاب شخصی DNO-SK110
محدودیت دسترسی...برای اینکه بتوانید نظر خود را ثبت کنید، باید وارد سایت شوید.
ورود به سایت