01 خرداد ۱۳۹۸ چهارشنبه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت مجموعه اطلاعات مورد نیاز درباره دوربین مداربسته خودرو را برای شما کاربران گرامی تهیه و تدوین کرده است. برای مشاهده این راهنمای کاربردی در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اطلاعات کامل درباره دوربین مداربسته خودرو (Dashcam)

دوربین مداربسته خودرو

دوربین مداربسته خودرو، دوربینی است که به کاربر این امکان را می‌دهد تا بر روی وسیله نقلیه خود یک سیستم نظارتی مستقل داشته باشد. در اصطلاح به این نوع از دوربین‌های مداربسته «Dashcam» گفته می‌شود. استفاده از این نوع دوربین‌ مداربسته در وسایل نقلیه عمومی و خصوصی می‌تواند امنیت این وسایل و مسافران آنها را تا حد زیادی تامین کند. با وجود دوربین مداربسته خودرو، کاربران این امکان را می‌یابند تا بر روی وسیله نقلیه خود یک سیستم نظارتی کامل و مستقل داشته باشند.

کاربرد این دوربین‌ها اغلب در کسب و کارهایی است که با وسایل نقلیه سر و کار دارند، از جمله حمل و نقل عمومی، سرویس مدارس و … . گاه در این کسب و کارها حوادثی رخ می‌دهد که ضرورت وجود سیستم مداربسته را برای ثبت جزئیات حادثه افزایش می‌دهد. انواع دوربین مداربسته خودرو نیز بر اساس نیاز و نوع کاربرد آنها دارای ویژگی‌های متفاوت‌تری از دوربین‌های مدار بسته برای اماکن هستند. زیرا اساسا کارکرد آنها برای مقاصد دیگری تعریف شده است.

کاربردهای دوربین مداربسته خودرو:

برای ذکر موارد استفاده از دوربین‌های نصب شده ‌روی خودرو می‌توان به یک پاسخ کلی مبنی بر ضبط اتفاقات و رویدادهای روبه‌رو اشاره کرد. حال موارد استفاده از این اطلاعات ثبت‌شده می‌تواند با توجه به موقعیت‌های متنوع تفاوت یابد و از همین روی نیز باید با توجه به نیاز، اقدام به خریداری چنین قطعاتی کرد. یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از این دوربین‌ها برای جلوگیری از تضییع حقوق در تصادفات است. به طور مثال، در یک تصادف ساده شهری این دوربین‌ها می‌توانند به کمک تصاویر خود مدرک مهمی را در اختیار افسر پلیس و یا شرکت بیمه قرار دهند و از خسارات مالی ثانویه به شکل چشمگیری جلوگیری کنند.

البته محل نصب عمومی این دوربین‌ها ‌روی شیشه جلو و در حوالی آینه خودرو است که تنها زاویه دید راننده را به ثبت می‌رساند، اما در هر صورت وجود چنین جعبه سیاه پرکاربردی در خودرو می‌تواند یک نکته مثبت به شمار رود. متاسفانه در برخی موارد مشاهده شده است که افراد سودجو با پریدن جلوی خودرو تظاهر به تصادف می‌کنند و از این راه‌، اقدام به دریافت هزینه‌هایی دارند که عملا به هیچ‌وجه قابل اثبات به مراجع قانونی نخواهد بود و در نهایت راننده محکوم خواهد شد.

با استفاده از این دوربین‌ها تا‌کنون موارد این چنینی بسیاری در سراسر جهان شناسایی شده و به عنوان مدرکی مستدل مورد استفاده قرار گرفته است. از دیگر موارد کاربرد این دوربین‌ها می‌توان‌ به ثبت مناظر زیبا و دوربین کمکی در سفر نیز اشاره کرد. در برخی موارد حتی قابلیت فیلمبرداری با کیفیت بالا نیز در آنها گنجانده شده و می‌توان با کمک آنها تصاویر زیبایی را به ثبت رساند و در مجموعه تصاویر هر سفر قرار داد.

ویژگی‌های دوربین مداربسته خودرو:

 • زاویه دید بسیار بالا بدلیل فضای کم داخل اتاق خودرو
 • کارت حافظه جهت ضبط تصاویر
 • قابلیت ثبت تصاویر در لرزش و حرکت
 • شروع خودکار ضبط ویدئو پس از روشن شدن خودرو
 • ابعاد کوچک بدلیل فضای کم داخل خودرو
 • motion detection یا ضبط در صورت حرکت
 • امکان تغییر رزولوشن ضبط
 • مانیتور سرخود جهت مشاهده تصاویر
 • امکان ضبط صدا
 • باتری داخلی
 • پورت usb 2.0 برای اتصال به کامپیوتر

مشکلات دوربین‌های مداربسته خودرو:

 • بدلیل نصب دوربین مداربسته در داخل خودرو، در صورت بارانی بودن و یا بارش برف روی شیشه خودرو تصاویر دوربین واضح نیستند که این امر باعث می‌شود تا خرابکاران بتوانند از این امر سو استفاده کنند.
 • بدلیل ضبط تصاویر در داخل دوربین، با سرقت خود دوربین، هیچ فیلم و تصویری در اختیار مالک خودرو نخواهد بود.
 • برخی از مدل‌های این دوربین‌ها دارای دید در شب نیستند که کارایی آنها را شدیدا کاهش می‌دهد.

نصب دوربین مداربسته خودرو

نصب در فضای خارجی:

نصب دوربین مداربسته خودرو در فضای خارجی باعث می‌شود تا بهترین پوشش تصویر را داشته باشید. بخاطر عدم وجود مشکل تابش نور IR، می‌توانید از دوربین‌های دید در شب نیز استفاده کنید و حتی در شب نیز تصاویر با کیفیتی داشته باشید.

نصب در فضای داخلی خودرو:

می‌توانید دوربین مداربسته خودرو را در فضای داخلی (کابین) وسیله نقلیه نصب نمایید. این روش می‌تواند روش امن‌تری باشد، زیرا دوربین از دسترس افراد خارج است. حتی می توانید آن را طوری نصب نمایید که از دید مخفی باشد و فرد خرابکار از وجود آن با خبر نگردد. برای نصب این نوع دوربین‌ مداربسته می‌توانید از تجهیزاتی استفاده نمایید که با باتری کار می‌کنند. همچنین همچنین می‌توانید با اتصال به برق خودرو نیز انرژی الکتریکی مورد نیاز دوربین‌ها و دستگاه و ضبط و … را تامین نمائید.

نکته: اما اشکال عمده‌ای که در این روش وجود دارد این است که شیشه ماشین مانع از رسیدن نور IR دوربین به خارج از ماشین و رسیدن به سوژه می‌شود. بنابراین نصب در داخل خودرو برای تصویربرداری در شب مناسب نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید