31 اردیبهشت ۱۳۹۸ سه شنبه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت مجموعه اطلاعاتی درباره خروجی دزدگیر اماکن را برای شما کاربران گرامی تهیه و تدوین کرده است. برای مشاهده این مطالب با ما همراه باشید.

هر آنچه درباره خروجی دزدگیر اماکن باید بدانید.

در گذشته اغلب دزدگیرها دارای یک خروجی منفی بودند که اصطلاحا خروجی درب بازکن نامیده می‌شد. این خروجی به کاربر این امکان را می‌داد که از طریق نگه داشتن یکی از کلیدهای ریموت، خروجی را فعال و با کمک رله، درب باز کن یا هر وسیله برقی را به صورت لحظه‌ای فرمان دهد.

با توجه به امکان کنترل دستگاه‌های دزدگیر اماکن جدید از طریق خط تلفن و پیام کوتاه تعداد خروجی‌ها بر روی دستگاه‌ها جهت کنترل از راه دور افزایش پیدا کرده است. همچنین امکان فرمان لحظه‌ای یا دائم را برای خروجی‌ها فراهم نموده است. با استفاده از این خروجی‌ها می‌توان یک هوشمندسازی کوچک در کنار دزدگیر داشت و با کمترین هزینه بهترین استفاده را از دزدگیر اماکن انجام داد.

بعضی از کاربردهای عمومی خروجی‌ها:

 • امکان روشن و خاموش کردن وسایل برقی (تنها با اضافه کردن یک برد رله)
 • امکان فرمان از راه دور جهت کنترل درب برقی و کرکره برقی
 • فرمان درب بازکن
 • و غیره

بعضی از کاربردهای خاص و جالب خروجی دزدگیر اماکن با استفاده از مدارات ساده:

 ۱- ایجاد آلارم کاذب از راه دور (panic)

گاهی اوقات کاربر نیاز دارد در مواقعی که در منزل نیست بتواند باعث ایجاد آژیر دستگاه خود شود.

 • برای انجام این کار می‌توان در مسیر یکی از خروجی‌ها رله قرار داد و کنتاکت NC و COM رله را به صورت سری با یکی از زون ها بست. ( در صورت خالی بودن یک زون NC و COM رله را به صورت موازی با زون باید بست.) هر زمان دزدگیر مسلح باشد و کاربر آن خروجی را برای لحظه‌ای فرمان دهد، زون اتصال باز شده و ایجاد آژیر می‌کند.

۲-  خارج کردن یک زون خاص از مدار در زمان نیاز (By Pass)

فرض کنید برای دفتری اداری دزدگیر اماکن نصب شده و کاربر نیاز دارد در مواقع لزوم از راه دور فقط یک زون را از مدار خارج کند تا نگهبان با پرسنل مجموعه بتواند فقط در آن قسمت تردد نمایند.

 • جهت انجام این کار باید دو پایه NO و COM رله را به صورت موازی با زون مورد نیاز بست. هر زمان که نیاز به خارج کردن زون از مدار بود با فعال کردن خروجی زون از مدار خارج می‌گردد و تا فعال بودن آن خروجی آلارمی بر روی زون مورد نظر اتفاق نمی‌افتد.

۳- امکان فعال‌سازی خروجی در زمان آژیر زدن دستگاه (در زمان‌های دلخواه)

اگر بخواهید در زمان آژیر کشیدن دستگاه، برق قسمتی از ساختمان قطع شود، یا فرمانی به کرکره‌های برقی برود تا کرکره‌ها پایین بیایند و یا هر زمان که نیاز بود فعال‌سازی را انجام دهید از این روش استفاده کنید.

 • یکی از خروجی‌ها را به سر بوبین رله وصل کنید و سر دوم بوبین رله را به SIR+ وصل نمایید. حال زمانی که خروجی مورد نظر را فعال کرده باشید و دزدگیر شروع به آژیر زدن کند، رله فرمان می‌گیرد و عمل مورد نیاز را انجام می‌دهد.

استفاده از حالت LED-ARM خروجی اول در دستگاه آنیک.

 1. این قابلیت جهت وصل کردن چراغ کاور بلندگو برای اطلاع از وضعیت دستگاه طراحی شده است. در زمانی که دزدگیر فعال می‌شود خروجی غیرفعال شده و می‌توان با استفاده از رله، LED روی کاور بلندگو را روشن کرد تا بتوان از وضعیت فعال یا غیرفعال بودن دستگاه مطلع شد.
 2. یکی دیگر از ویژگی‌های خروجی دزدگیر اماکن که در زمان مسلح بودن دزدگیر فعال می‌شود (LED- ARM) این است که برای مثال می‌خواهید با فعال شدن دزدگیر عملی انجام شود (مثلا کرکره پایین بیاد، برق قسمتی قطع شود و …). می‌توان با قرار دادن رله این خروجی در مسیر حالت‌های متفاوتی ایجاد کرد.
 3. قابلیت بسیار خاص و کاربردی که می توان از خروجی LED- ARM استفاده کرد.
  فرض کنید یک ساختمان دو واحدی با دو دزدگیر مجزا دارید. برای فضاهای مشترک چه باید کرد؟ (مانند راه پله‌ها، چشم فضاهای مشترک باید تنها زمانی در مدار قرار بگیرند که هر دو دزدگیر در حالت فعال هستند.)
  برای این کار باید حالت LED-ARM دزدگیر‌ها را فعال کرد و در خروجی مربوطه رله نصب نمود. از NC و COM رله‌ها خروجی گرفته و به صورت موازی در مسیر چشم‌های مشترک قرار دهید. تا زمانی که هر یک از دزدگیرها غیرفعال باشد چشم‌های مشترک By Pass شده و در مسیر قرار نمی‌گیرد. زمانی که هر دو دزدگیر فعال باشد رله‌ها هر دو از مدار خارج شده و چشم‌ها به صورت خودکار وارد مسیر می‌شوند و مجدد با غیرفعال شدن یک دزدگیر چشم‌ها از مدار خارج می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید