Logo
Logo

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

آموزش کامل و تصویری تنظیم منوی دستگاه DVR

آموزش کامل و تصویری تنظیم منوی دستگاه DVR

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت آموزش کامل و تصویری تنظیم منوی دستگاه DVR را برای شما کاربران گرامی تهیه و تدوین کرده است. برای مشاهده این مطالب در ادامه با ما همراه باشید.

تنظیم منوی دستگاه DVR

تنظیم منوی دستگاه DVR یکی از اصلی‌ترین بخش‌های نصب دوربین‌ مداربسته است.

نکات مهم:

 • توجه داشته باشید تمامی تصاویر و توضیحات داده شده مربوط به منوهای دستگاه DVR هایک ویژن است.
 • از آنجایی که تصاویر تهیه شده از روی شبیه ساز ساخته شده گاهی شکل اطلاعات موجود روی تصاویر با اطلاعات موجود در DVR واقعی متفاوت است.

آشنایی با منوهای DVR هایک ویژن:

زیر منوی ویزارد (wizard)

تنظیم منوی دستگاه DVR
1 – صفحه ویزارد DVR

پس از روشن کردن دستگاه DVR هایک ویژن اولین قسمتی که با آن رو به رو می‌شوید، سوالی مربوط به باز کردن ویزارد دستگاه است. وظیفه ویزارد انجام تنظیمات ضروری دستگاه است. در ادامه با بقیه پنجره‌های ویزارد دستگاه آشنا می‌شوید. در صورتی که نمی‌خواهید هر بار بعد از روشن شدن دستگاه ویزارد باز شود تیک این صفحه را بردارید.

Hikvision 2
2 – صفحه دوم ویزارد

تنظیم پسوورد:

در این صفحه شما می‌توانید پسوورد دستگاه خود را تنظیم کنید.

تنظیم منوی دستگاه DVR
3 – صفحه دوم ویزارد در هنگام وارد کردن پسوورد

پسوورد پیش فرض دستگاه‌های DVR هایک ویژن ۱۲۳۴۵ است. با وارد کردن این پسوورد در قسمت بالا می‌توانید به منوی بعد بروید. در صورتی که می‌خواهید پسوورد را عوض کنید کافیست تیک قسمت دوم را بزنید و پسوورد مورد نظر خود را دو بار وارد کنید.

تنظیم ساعت و تاریخ:

Hikvision 4
4 – صفحه سوم ویزارد

در این صفحه شما می‌توانید ساعت و تاریخ دستگاه را تنظیم کنید.

منوی انجام تنظیمات شبکه:

Hikvision 5
5 – صفحه چهارم ویزارد

در این صفحه شما می‌توانید تنظیمات شبکه دستگاه را انجام دهید. در رابطه با طریقه نصب دستگاه به شبکه در مقاله طریقه انتقال تصویر دوربین مدار بسته به کامپیوتر توضیحات کاملی داده شده است.

تنظیمات اولیه هارد دیسک:

Hikvision 6
6 – صفحه پنجم ویزارد

در این صفحه شما می‌توانید تنظیمات اولیه هارد دیسک خود را انجام دهید. در صورت درست وصل کردن هارد دیسک دستگاه، هارد شما در این صفحه شناخته می‌شود و می‌توانید آن را فرمت کرده و آماده استفاده کنید.

Hikvision 7
7 – صفحه ششم ویزارد

در صورتی که هارد دستگاه به درستی راه اندازی شده باشد، شما می‌توانید در این صفحه ضبط دستگاه را آغاز کنید. برای آغاز شدن ضبط هر دوربین این دوربین را از منو انتخاب کرده و گزینه Start Record را برای آن انتخاب کنید.
در این قسمت شما همچنین می‌توانید نوع ضبط کردن دستگاه را انتخاب کنید. در صورت انتخاب حالت normal دوربین شما به صورت دائمی ضبط خواهد کرد و در صورت انتخاب حالت Motion detection دوربین تنها در صورت وجود حرکت در تصویر ضبط خواهد کرد.
این صفحه آخرین صفحه ویزارد دستگاه DVR هایک ویژن است.

صفحه اصلی دستگاه:

Hikvision 8
صفحه اصلی دستگاه و منوی این صفحه

پس از اتمام ویزارد دستگاه شما وارد صفحه اصلی دستگاه می‌شوید که در این محل می‌توانید تصاویر دوربین‌های خود را ببنید. با فشردن کلید راست مووس منوی صفحه دستگاه باز خواهد شد. برای انتخاب منوی اصلی دستگاه گزینه اول یا Menu را انتخاب کنید.

Hikvision 9
منوی اصلی دستگاه

منوی اصلی دستگاه دارای هشت بخش متفاوت است. در پایین بخش به بخش تمامی این صفحات را بررسی می‌کنیم و صورت مختصر به خصوصیات هر بخش می‌پردازیم. با توجه به توضیحات زیاد هر بخش ممکن است در برخی از قسمت‌ها توضیحات کامل مربوط به جزئیات داده نشود.

بخش Playback:

Hikvision 10
صفحه Playback

در قسمت Playback شما می‌توانید تصاویر ضبط شده دستگاه را بازبینی کنید. انجام بازبینی بسیار ساده است.

 • کافیست شما دوربین یا دوربین‌هایی را که نیاز به بازبینی آنها دارید، از قسمت بالا انتخاب کنید.
 • سپس تاریخ و ساعتی شروع را در قسمت Start Time انتخاب کرده و آخرین زمانی که مد نظر دارید را نیز به عنوان End time انتخاب کنید.
 • با فشردن کلید Playback در پایین صفحه شما مستقیما وارد صفحه نمایش فیلم‌ها می‌شوید و آنها را از اولین تاریخ وارد شده می‌بینید.
 • حال با فشردن کلید search در قسمت پایین تمامی فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین‌ مداربسته بین دو تاریخ start و end برای شما در صفحه بعد نمایش داده می‌شود.
Hikvision 11
قسمت جست و جوی صفحه Playback

پس از فشار دادن کلید search یا جست و جو برای شما صفحه بالا نمایش داده می‌شود. در این لیست که در تصویر تنها دو فیلم در آن وجود دارد، تمامی فیلم‌های بین دو تاریخ انتخاب شده نمایش داده می‌شود. با کلیک کردن روی قسمت play رو به روی هر فیلم که به صورت یک پیکان در تصویر مشخص شده شما می‌توانید آن فیلم را مشاهده کنید.

زیر منوی اکسپورت (Export):

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Export

حال به سراغ دومین بخش از منوی اصلی دستگاه می‌رویم. از طریق منوی Export یا پشتیبان‌گیری شما می‌توانید فیلم‌های موجود بر روی DVR را بر روی یک حافظه خارجی مانند فلش بریزید.
این قسمت دقیقا مشابه قسمت Playback است با این تفاوت که پس از انتخاب ویدئوها به جای دیدن آنها دستگاه آنها را بر روی فلش مموری شما کپی خواهد کرد.

زیرمنوی منوال (Manual):

Hikvision 13
صفحه Manual

صفحه Manual یا دستی در دستگاه مربوط به تنظیمات ضبط و آلارم دستگاه است، که به صورت دستی صورت می‌گیرد. شما در این صفحه می‌توانید به صورت دستی ضبط هر دوربین را که می‌خواهید متوقف یا شروع کنید. در عکس بالا ضبط تمامی دوربین‌ها متوقف شده است.

زیرمنوی HDD:

Hikvision 14
صفحه HDD

این صفحه مربوط به تمامی تنظیمات مربوط به هارد دیسک شما است. در قسمت General از این صفحه شما می‌توانید هارد خود را تعریف کنید. البته در صورتی که از ویزارد دستگاه استفاده کرده باشید هارد دستگاه قبلا شناخته شده است. در صورتی که هاردی جدید به دستگاه اضافه کردید می‌توانید در این قسمت از درست وصل شدن هارد مطمئن شوید و با انتخاب هارد و انتخاب init هارد را فرمت کرده و آماده ضبط کنید.

 حال از منوی کناری قسمت پشرفته یا Advance را انتخاب می‌کنیم. مهمترین کاری که می‌توان در این قسمت انجام داد تنظیم حداکثر ظرفیت برای هر دوربین است. شما در این قسمت می‌توانید ببنید هر دوربین چقدر از فضای هارد شما را اشغال کرده و در قسمت max. record capacity شما می‌توانید مشخص کنید که برای مثال دوربین یک تنها به اندازه‌ای محدود ضبط شود و بقیه ظرفیت شما برای بقیه دوربین‌ها اختصاص یابد.
در صورتی که یک یا چند دوربین از اهمیت بالاتری برای شما برخوردارند و می‌خواهید مدت ضبط بیشتری داشته باشید. می‌توانید از طریق تنظیم میزان ظرفیت اختصاص یافته به هر دوربین مدت زمان ضبط آنها را دقیقا تنظیم کنید.

زیر منوی ضبط (Record):

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه record – قسمت record Schedule

این قسمت یکی از قسمت‌های مهم تنظیم دستگاه است. در این بخش شما می‌توانید به صورت کاملا تخصصی برای دستگاه مشخص کنید که به چه صورت ضبط را انجام دهد. برای تنظیم حالت ضبط ابتدا یکی از دوربین‌ها را از منوی بالا انتخاب کنید. سپس کلید Edit در سمت چپ دستگاه را فشار دهید تا صفحه ویرایش برای شما باز شود.
در این صفحه شما می‌توانید حالت ضبط را برای هر ساعت مشخص کنید. در صورتیکه می‌خواهید کل روز با یک رویه ضبط را انجام دهد، گزینه all day را انتخاب کرده و سپس حالت ضبط را انتخاب کنید.
پس از انجام تنظیمات یک دوربین می‌توانید به سراغ دوربین بعدی بروید. در صورتی که می‌خواهید همه دوربین‌ها با یک رویه ضبط را انجام دهند، کافیست از پایین صفحه گزینه Copy را انتخاب کرده و دوربین‌های دیگر با رویه ضبط مشابه را انتخاب کنید.

Hikvision 16
صفحه رکورد – قسمت Recording Parameter
مهم‌ترین خصوصیات ضبط:

در این قسمت از تنظیمات ضبط شما می‌توانید مهم‌ترین خصوصیات ضبط مانند کیفیت و روزولوشن ضبط را تنظیم کنید. درست تنظیم کردن این بخش کمک زیادی به عملکرد درست دستگاه می‌کند.

 • Camera: دوربین مورد نظر برای انجام تنظیمات را انتخاب می‌کند.
 • Encoding Parameter: در این بخش شما می‌توانید بین Mainstream یا حالت نمایش اصلی و substream یا فرعی انتخابی را انجام دهید. حالت substream برای دیدن تصاویر در پهنای باند و سرعت کمتر است. شما می‌توانید با انتخاب این بخش دقیقا برای دستگاه مشخص کنید که در سرعت بالا و سرعت پایین با چه کیفیتی تصاویر را به شما تحویل دهد.
 • Stream type: این قسمت دارای دو بخش Video و Video & Audio است. در اینجا شما می‌توانید مشخص کنید که تنها ویدئو ضبط شود یا صدا هم با آن ضبط شود.
 • Resolution: روزولوشن یا تفکیک پذیری ضبط شما را مشخص می‌کند. در دستگاه‌های DVR این قسمت دارای زیر منوهایی مانند WD1، D1، CIF و غیره است. هر کدام از این رزولوشن‌ها اندازه ضبط تصاویر را مشخص می‌کند.
 • Bit Rate Type: این قسمت دارای دو حالت Variable و Constant است. در حالت متغیر یا Variable دستگاه با توجه به میزان پهنای باند آزاد شما کیفیت تصویر دوربین را مشخص می‌کند. اما در حالت Constant کیفیت تصویر همواره به اندازه پهنای باندی که در قسمت max. bit rate مشخص می‌کنید خواهد ماند. با استفاده از این قسمت می‌توانید برای هر دوربین یک پهنای باند کاملا دقیق را مشخص کنید تا دوربین‌های با اولویت بیشتر کیفیت بهتری داشته باشند.
 • Video Quality: این قسمت میزان کیفیت تصویر شما را مشخص می‌کند. کیفیت ذکر شده در این قسمت رابطه‌ای با روزولوشن تصویر ندارد. هر قدر کیفیت این بخش را کمتر انتخاب کنید، تصاویر دوربین بیشتر فشرده شده و ظرفیت آنها کمتر می‌شود. از طرفی فشرده کردن زیاد تصاویر کیفیت آنها را نیز کاهش می‌دهد.
 • Frame Rate: تعداد فریم تصویر در ثانیه یا نرخ فریم را مشخص می‌کند. هرقدر فریم تصویر شما بالاتر باشد، کیفیت تصویر شما در حرکت بیشتر خواهد بود. برای تصاویر با نرخ فریم کمتر از ۱۲ فریم تصاویر به صورت پرش داد به نظر خواهد رسید.
 • Bit Rate Mode: این قسمت دو حالت General و Customize دارد. در حالت General شما می‌توانید پهنای باند قسمت بعدی را از یک لیست انتخاب کنید. در حالت Customize شما میزان پهنای باند را به صورت عددی وارد می‌کنید.
 • Max. Bit Rate: میزان پهنای باند این دوربین را مشخص می‌کند. در صورتی که شما در Bit Rate Mode حالت متغییر را انتخاب کرده باشید، پهنای باند دوربین دقیقا این عدد نخواهد بود اما اگر حالت ثابت انتخاب شده باشد دقیقا دستگاه به اندازه همین مقدار به شما پهنای باند خواهد داد.

زیر منوی تنظیمات دوربین (Camera Management):

Hikvision 17
صفحه Camera – قسمت OSD Configuration

در این قسمت شما می‌توانید خصوصیات اولیه دوربین را مشخص کنید:

 • Camera: دوربین مورد نظر را انتخاب می‌کنید.
 • Camera Name: نام دوربین مورد نظر را مشخص می‌کنید. این نام می‌تواند در کنار صفحه دوربین به نمایش درآید.
 • Display Name: مشخص می‌کند آیا نام دوربین کنار تصویر نمایش داده شود یا خیر.
 • DisPlay Date: مشخص می‌کند آیا تاریخ کنار تصویر نمایش داده شود یا خیر.
 • Display Week: مشخص می‌کند آیا هفته کنار دوربین نمایش داده شود یا خیر.
 • Date Format: مشخص می‌کند تاریخ به چه نحوی نمایش داده شود.
 • OSD Display: مشخص می‌کند نوشته‌های کنار دوربین به چه صورتی نمایش داده شوند.
Hikvision 18
صفحه Camera – قسمت Image Setting

در این صفحه می‌توانید تنظیمات نور و رنگ دوربین‌ها را انجام دهید. تنظیمات بسیار روشن است و نیازی به باز کردن جزئیات آن نیست.

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Camera – قسمت PTZ Setting

در صورتی که دوربین شما از نوع گردان یا PTZ است، می‌توانید تنظیمات نصب آن را در این بخش انجام دهید. در رابطه با طریقه نصب دوربین مداربسته گردان در مقاله تخصصی این بخش توضیح داده شده است.

Hikvision 20
صفحه Camera – قسمت Motion Detection

این قسمت مربوط به تنظیمات موشن دتکتور دوربین است. در این قسمت می‌توانید دقیقا مشخص کنید که دوربین در کدام یک از قسمت‌های تصویر حساسیت داشته باشد. میزان حساسیت نیز از طریق تنظیم نوار کناری مشخص می‌شود. سعی کنید حساسیت را بیش از حد زیاد نکنید چون در این صورت همیشه حالت موشن دوربین فعال می‌ماند.

Hikvision 21
صفحه Camera – قسمت Privacy Mask

در این قسمت می‌توانید با استفاده از یک ماسک قسمتی از تصویر نمایش داده شده را مخفی کنید. در صورتی که دوست ندارید قسمتی از تصویر دوربین دیده یا ضبط شود می‌توانید در این قسمت آن قسمت را مشخص کنید.

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Camera – قسمت Video Tampering

در صورتی که جهت دوربین عوض شود این قسمت فعال می‌شود. (گاهی سارق اقدام به جابه جایی سر دوربین می‌کند) شما می‌توانید در این قسمت مشخص کنید که درصورت افتادن چنین اتفاقی چگونه آلارم‌های دوربین فعال شوند. همچنین می‌توانید میزان حساسیت دوربین‌ مداربسته را در این رابطه تنظیم کنید.

Hikvision 23
صفحه Camera – قسمت Video Lose

در صورتی که شما تصویر یکی از دوربین‌های خود را از دست دهید این قسمت فعال می‌شود. شما می‌توانید مشخص کنید در صورت افتادن چنین اتفاقی آلارم دستگاه چطور رفتار کند.

زیر منوی پیکربندی سیستم (system Configuration):

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Configuration – قسمت General

در این بخش شما می‌توانید تنظیمات عمومی دستگاه مانند زمان دستگاه، زمان، تاریخ، تنظیمات مووس دستگاه و غیره را انجام دهید.

Hikvision 25
صفحه Configuration – قسمت Network

در این قسمت شما می‌توانید تنظیمات مرتبط با شبکه دستگاه را انجام دهید. با توجه به جزئیات زیاد این بخش شما می‌توانید طریقه انجام این تنظیمات را در بخش‌های دیگر مرتبط با انتقال تصویر یا اتصال به کامپیوتر بخوانید.

Hikvision 26
صفحه Configuration – قسمت Network – زیر بخش DDNS

از این بخش از تنظیمات شبکه می‌توانید برای انتقال تصویر بدون IP Static استفاده کنیم.

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Configuration – قسمت Alarm

در این صفحه تنظیمات مربوط به آلارم دستگاه را انجام خواهید داد. آلارم دستگاه از تعدادی رله تشکیل شده است که از طریق آنها شما می‌توانید کارهای متفاوتی را انجام دهید. هر رله از آلارم را می‌توانید طوری تنظیم کنید که در صورت اتفاق افتادن یک رخداد فعال شود.

Hikvision 28
صفحه Configuration – قسمت RS-232

RS-232 یک پورت اطلاعات سریال در دستگاه DVR است. تنظیمات دوربین‌های گردان از طریق همین پورت صورت می‌گیرد. اما شما می‌توانید از این پورت برای ارتباط سریال با دستگاه نیز استفاده کنید. در این صفحه می‌توانید تنظیمات عمومی این پورت را انجام دهید.

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Configuration – قسمت Live View

در این صفحه شما می‌توانید تنظیمات مربوط به صفحه نمایش دوربین‌ها انجام دهید.

 • Video output: در این بخش شما می‌توانید خروجی تصویری که می‌خواهید تنظیمات روی آن انجام شود را انتخاب کنید.
 • Live View Mode: نوع نمایش در حالت زنده را مشخص می‌کند. در این قسمت شما مشخص می‌کنید در صفحه نمایشگر خود تصویر چند دوربین را همزمان ببنید.
 • Dwell Time: مشخص می‌کند تصاویر دوربین‌ها هر چند ثانیه یک بار عوض شود.
 • Enable Audio Output: در این قسمت شما مشخص می‌کنید که آیا می‌خواهید به صورت زنده صدای میکروفن‌ها را بشنوید یا خیر.
 • Event Output: در این قسمت مشخص می‌کنید که رخدادها در کدام یک از خروجی‌ها نمایش پیدا کنید.
 • Alarm Image Dwell Time: در صورت بروز رخداد بعد از چند ثانیه چرخش تصویر صورت گیرد.
تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Configuration – قسمت Exception

در این قسمت شما می‌توانید به صورت تک به تک برای هر حالت از رخدادهای اصلی دستگاه ویژگی‌هایی را تعریف کنید. برای مثال دستگاه را طوری تنظیم کنید که در صورت پر شدن هارد دستگاه برای شما ایمیل ارسال کند یا در صورت قطع شدن از شبکه به شما آلارم صوتی دهد.

Hikvision 31
صفحه Configuration – قسمت User

این قسمت در رابطه با کاربرهای دستگاه است. هر دستگاه باید یک Admin اصلی داشته باشد. این کاربرد به تمامی بخش‌های دستگاه دسترسی خواهد داشت. در رابطه با بقیه کاربران شما می‌توانید دسترسی آنها به بخش‌های مختلف را تا حدی که دوست دارید، محدود کنید.
برای مثال پرکاربردترین استفاده این بخش این است که شما دسترسی به برخی دوربین‌ها را برای برخی از کاربران محدود کنید یا امکان دیدن تصاویر قبلی را از یک کاربر بگیرید.

زیرمنوی Maintenance:

تنظیم منوی دستگاه DVR
صفحه Maintenance

این صفحه در رابطه با تنظیمات کلی دستگاه و به روزرسانی نرم افزار فعلی دستگاه است. در قسمت Log Search شما می‌توانید ورود به دستگاه در زمان‌های مختلف را بررسی کنید. بقیه بخش‌های این قسمت بیشتر به نرم افزار داخلی DVR مرتبط است و بهتر است بدون هماهنگی تغییری در آن ایجاد نکنید.

مطالب پیشنهادی

آموزش راه‌اندازی سیم‌های قفل مرکزی انواع دزدگیر
آموزش راه‌اندازی سیم‌های قفل مرکزی انواع دزدگیر
معرفی جامع و نحوه کارکرد رله
معرفی جامع و نحوه کارکرد رله
نحوه نصب دزدگیر اماکن مکسرون (MAXRON)
نحوه نصب دزدگیر اماکن مکسرون (MAXRON)
Optical Zoom یا زوم اپتیکال به چه معناست؟
Optical Zoom یا زوم اپتیکال به چه معناست؟
آموزش نصب دستگاه NVR (ان وی آر)
آموزش نصب دستگاه NVR (ان وی آر)
راهنماي کامل تنظیمات دستگاه دزدگیر اماکن آنیک A700 و A600
راهنماي کامل تنظیمات دستگاه دزدگیر اماکن آنیک A700 و A600
راهنمای کامل نحوه انجام تنظیمات دزدگیر اماکن بتا مدل Z7-GSM
راهنمای کامل نحوه انجام تنظیمات دزدگیر اماکن بتا مدل Z7-GSM
درگاه ساتا یا SATA interface چیست؟
درگاه ساتا یا SATA interface چیست؟
دستگاه برق اضطراری (UPS) با خروجی ۱۲ ولت
دستگاه برق اضطراری (UPS) با خروجی ۱۲ ولت
واژه OSD Menu به چه معناست؟
واژه OSD Menu به چه معناست؟
کابل شبکه چیست؟
کابل شبکه چیست؟
خدمات و تعمیر دوربین مداربسته
خدمات و تعمیر دوربین مداربسته
آموزش نصب دزدگیر و پاور لیفان ۶۲۰ سری اول
آموزش نصب دزدگیر و پاور لیفان ۶۲۰ سری اول
آموزش نصب دزدگیر و پاور سیتروئن زانتیا
آموزش نصب دزدگیر و پاور سیتروئن زانتیا
روش استفاده از ایزی دور و فراخوان ایزیکار
روش استفاده از ایزی دور و فراخوان ایزیکار
سوئیچ KVM چیست؟
سوئیچ KVM چیست؟
آموزش نصب دزدگیر تویوتا هایلوکس ۲۰۱۶
آموزش نصب دزدگیر تویوتا هایلوکس ۲۰۱۶
آموزش نصب دزدگیر و پاور پژو ۲۰۶ مالتی‌پلکس BCM
آموزش نصب دزدگیر و پاور پژو ۲۰۶ مالتی‌پلکس BCM
آموزش زدن سوکت شبکه دوربین مداربسته
آموزش زدن سوکت شبکه دوربین مداربسته
آموزش نصب دزدگیر راین v5
آموزش نصب دزدگیر راین v5
آموزش نصب پاور کیا اپتیما
آموزش نصب پاور کیا اپتیما
آموزش نصب دزدگیر فاو بسترن B50
آموزش نصب دزدگیر فاو بسترن B50
محدودیت دسترسی...برای اینکه بتوانید نظر خود را ثبت کنید، باید وارد سایت شوید.
ورود به سایت