Logo
Logo

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

هر آنچه راجع به سیستم کیلس (Keyless) باید بدانید

هر آنچه راجع به سیستم کیلس (Keyless) باید بدانید

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت مجموعه کاملی از هر آنچه راجع به سیستم کیلس (Keyless Entry) باید بدانید را برای شما کاربران گرامی تهیه و تدوین کرده است. برای مشاهده این مطالب با ما همراه باشید.

هر آنچه راجع به آپشن دزدگیر خودرو به نام سیستم کیلس (Keyless Entry) باید بدانید.

کیلس Keyless Entry

 

در سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۷ هجری شمسی) برای نخستین بار در فرانسه، از سیستم دسترسی بدون کلید (Keyless Entry) بر روی اتومبیل رنو فیوگو استفاده شد. پس از آن، در سال ۱۹۸۹ به طور گسترده در بین اتومبیل‌های شرکت جنرال موتور آمریکا، محبوبیت پیدا کرد. کی لس استارتر یکی از بهترین تکنولوژی‌های می‌باشد که در دو دهه اخیر در خودروها مورد استفاده قرار گرفته است و به نوعی فراگیر شده است. این سیستم در اواسط دهه ۹۰ میلادی توسط شرکت مرسدس‌ بنز معرفی شد.

در سیستم کیلس، برای قفل یا باز کردن درب‌ها، دیگر نیازی به فشار دادن دکمه روی کنترل از راه دور نمی‌باشد. در واقع زمانی که کلید (ریموت)، همراه یا در جیب راننده می‌باشد، توسط گیرنده‌های حساس خودرو شناسایی خواهد شد. به کمک این سیستم شما می‌توانید موتور خودرو را تنها با نگه داشتن پدال ترمز و فشار دادن یک دکمه (start) روشن نمایید. در بعضی خودروها نیز کافی است کارت هوشمند یا سوییچ را در جای مخصوص قرار داده و سپس دکمه Start را فشار دهید.

اکنون زمانی که راننده، دستگیره درب را می‌گیرد یا دکمه صندوق عقب خودرو را فشار می‌دهد، قفل‌ها به صورت اتوماتیک باز خواهند شد. البته باید دقت داشت که راننده باید ریموت (کلید) را به همراه خود داشته باشد، زیرا شناسایی ریموت توسط گیرنده‌های خودرو ضروری می‌باشد.

لازم به ذکر است، هنگام ترک خودرو، شما قادر خواهید بود با فشار دادن یک دکمه بر روی دستگیره درب خودرو، و یا فقط با دور شدن از خودرو، درب‌های خودرو را به طور اتوماتیک قفل کنید. همچنین برای آنکه بخواهید خودرو را قفل کنید، نیازی نیست که دکمه قفل روی ریموت را فشار دهید. تنها کافی است دستگیره درب خودرو را لمس کنید. حتی با دور شدن از خودرو درب‌ها به صورت خودکار قفل می‌شود.

 

کیلس Keyless Entry

یکی از بهترین مزایای این سیستم آن است که توسط سیستم انجین استارت می‌توان از راه دور خودرو را روشن و یا خاموش کرد. این آپشن درفصل‌های زمستان و تابستان بسیار مفید خواهد بود.

انواع سیستم‌های کیلس

آنچه تحت نام سیستم کیلس شناخته می‌شود دارای دو نوع می‌باشد.

۱- سیستم کیلس برای ورود بدون سوئیچ (Remote Keyless Entry)

نمونه اول که ورود بدون سوئیچ (RKE) نام دارد تنها به شما این امکان را می‌دهد. که درب خودرو را باز و بسته کرده و آلارم‌ها را در مواقع اضطراری بشنوید.

برد این دستگاه‌ها اگرچه در سال‌های اولیه تنها به ۲۵ متر می‌رسید،. اما امروزه بیش از ۱۰۰ متر را پشتیبانی می‌کنند. برای باز کردن درب خودرو نیازی به فشردن کلیدها نیست، کافی است. راننده درحالی که ریموت را در جیب دارد به خودرو نزدیک شود، در این حالت با رسیدن به یک متری خودرو درب راننده باز خواهد شد و با دور شدن از خودرو (بیش از دو متر) درب ها قفل می‌گردند. علاوه بر این با فشردن دکمه‌های تعبیه شده بر روی دستگیره‌ها نیز امکان باز و بسته کردن درب‌ها وجود دارد. به لطف مجهز شدن دستگیره‌‌ها.. به چراغ، با نزدیک شدن به خودرو اطراف دستگیره روشن می‌شود و آسان‌تر می‌توانید در مناطق تاریک دکمه مذکور را تشخیص دهید. اگر مایل نیستید درب‌ها به صورت خودکار باز شوند، کافی است. از طریق ریموت آن‌ها را قفل نمایید. با این کار درب خودرو تنها درصورتی باز خواهد شد که دکمه ریموت را فشار دهید. چه ریموت درون کیفتان باشد چه در دست یا جیب لباس، گیرنده‌های موجود، وجود ریموت را تشخیص داده و دستورات شما را اجرا خواهند کرد.

دکمه آلارم (Panic)

دکمه آلارم (Panic) بر روی چنین ریموت‌هایی تعبیه شده است. بنابراین زمانی که محل پارک خودرو. را در مکان‌های شلوغ گم کرده باشید، کافی است با فشار دادن این دکمه و شنیدن همزمان آژیر و مشاهده چراغ‌های فلاشر چشمک زن خودرو خود را پیدا کنید.

سیستم کیلس برای ورود بدون سوئیچ، ممکن است تنها قادر به باز کردن درب راننده باشد (Single-Door Remote) یا تمام درب‌های. خودرو به اضافه باک بنزین (Multi-Door Remote) را باز کند. اگرچه نمونه دوم مفیدتر است با این حال نمونه اول ایمن‌تر شناخته می‌شود.

RKE ممکن است استاندارد (Standard Model Keyless) باشد و تنها امکان باز و بسته کردن درب و پخش هشدار را در اختیارتان قرار دهد. یا این که پیجر مدل بوده (Pager Model Keyless) و اطلاعاتی همچون ولتاژ باتری و دمای داخلی خودرو را نیز اطلاع رسانی نماید. برد کیلس‌ها متفاوت است، نمونه‌هایی با بردهای بیشتر. امکان کنترل خودرو را در فاصله‌هایی دورتر به شما می‌دهند اما تخلیه سریع‌تر باتری را به همراه خواهند داشت.

۲- کیلس پسیو (Passive Keyless Entry)

نمونه دوم کیلس‌ها که پسیو هستند (PKE) که با نام کلید هوشمند (Smart Key) هم شناخته می‌شوند. و از آنجایی که بدون دخالت دست کارشان را انجام می‌دهند. به کلیدهای هندزفری (Hands-Free Key) هم معروفند. وجود ترانسپوندرها (Transponder) بر روی ریموت، باتری را از این کیلس‌ها حذف کرده است. در این نوع کیلس‌ها ضمن این که امکان باز و بسته کردن. درب‌های خودرو میسر است کنترل موتور نیز در اختیار شما خواهد بود.

با نزدیک شدن به خودرو درب باز می‌شود، زمانی که درب باز شد و وارد خودرو شدید، با یکبار فشردن کلید استارت. برق یا همان برق تجهیزات جانبی همچون رادیو روشن می‌شود. اگر بار دیگر دکمه استارت را فشار دهید، در حالت روشن (ON) قرار خواهد گرفت، زمانی که برای بار سوم کلید. استارت به همراه پدال ترمز را می‌گیرید موتور روشن خواهد شد. شما می‌توانید از راه دور قبل از ورود به خودرو، استارت زده و موتور را روشن کنید تا گرم شود،. این کار در روزهای زمستان بسیار کاربردی است. مدتی پس از حرکت شاهد قفل شدن اتوماتیک درب‌ها خواهیم بود، ممکن است. با طی مسافتی مشخص درب‌ها قفل شوند. با گرفتن اولین ترمز، زمانی که خودرو را خاموش می‌کنید. قفل‌ها خودکار باز می‌شوند.

 

مواردی ایمنی که باید در استفاده از این سیستم به آن‌ها توجه کنید:

 • حتما مراقب تمام نشدن باتری ریموت خود باشید، چون در صورت تمام شدن. باتری با مشکل مواجه خواهید شد.
 • در ریموت‌های غیرفابریک، قفل و باز شدن درب‌ها، با نزدیک شدن و دور شدن از خودرو صورت می‌پذیرد. درصورتیکه در کیلس فابریک، بر روی دستگیره درب راننده (مانند تصویر زیر) (و بسته به نوع و مدل ماشین حتی روی سایر درب‌ها) یک دکمه تعبیه شده که با نزدیک شدن به خودرو. و فشردن آن، قفل درب باز شده و می‌توانید درب را باز کنید.کیلس Keyless Entry
 • در نبود ریموت، درصورت باز شدن درب‌ها یا صندوق بواسطه زور، خودرو باید با بوق هشدار بدهد. یا اگر آژیر نصب شده، آژیر به صدا درآید.
 • قفل شدن درب‌ها پس از ترک خودرو می‌تواند با یک بوق کوتاه همراه باشد و باید قابلیت سایلنت. نمودن آن را داشته باشید. اما بوق هشدار خودرو نباید از کار بیافتد. بهتر است سایلنت شدن بوق قفل، به راحتی در دسترس باشد (روش ساده سایلنت شدن و بالعکس، در هنگام روشن بودن خودرو. یا باز بودن سوئیچ با نگه داشتن دکمه قفل از روی ریموت می باشد).
 • هنگام روشن بودن خودرو (ACC on)، اگر خودرو بدون اینکه ریموت در آن باشد. به حرکت درآید، موتور خودرو باید پس از مدتی در حدود یک دقیقه خاموش شود. پس حتما دقت کنید که خودرو بدون حضور ریموت نباید بیش از ۱ یا ۲ دقیقه روشن بماند.
  نکته:

  اگر قصد دارید که خودرو بدون حضور ریموت روشن بماند، باید ابتدا از خودرو فاصله بگیرید و صبر کنید. تا خودرو شروع به اعلام هشدار کند. در این حالت با زدن دکمه قفل باز، به خودرو اجازه می‌دهید بدون حضور ریموت روشن بماند.

 • وقتی ‌که سوئیچ باز باشد و در حالت ۱ یا ۲ قرار دارد. (اصطلاحا برق پشت آمپر وصل است.) با دور شدن از اتومبیل، نباید بدون هیچ گونه آلارمی، درب خودرو بسته شود و فرقی با حالت خاموش نداشته باشد. در این حالت الزاما باید خودرو از طریق بوق زدن به راننده هشدار بدهد.
 • برای حالت‌های ۱ و ۲ سوئیچ (اصطلاحا برق پشت آمپر) باید.. بدون گذاشتن پا روی پدال ترمز، یک یا دو بار دکمه استارت را بفشارید. با فشردن دکمه استارت برای بار سوم (بدون ترمز)، برق پشت آمپر قطع شده و خودرو دوباره به حالت خاموش برخواهد گشت.
 • بخاطر داشته باشید اگر خودرو را از طریق پد رمز قفل نمایید، لزوما باید با رمز باز شود. و این یکی از مواردی می‌باشد که باید در ساختار کیلس حتما رعایت شده باشد. در این حالت اگر اتومبیل را از طریق دکمه روی ریموت قفل نمایید، با نزدیک نمودن ریموت دیگر. درب‌ها بطور خودکار باز نخواهند شد. اما باز کردن قفل خودرو با رمز در هر صورتی باید امکانپذیر خواهد بود.

  کیلس Keyless Entry
  پد رمز
 • در خودروهایی که سیستم فرمان برقی ندارند، قفل سخت افزاری فرمان نیز ممکن است با نصب کیلس از مدار خارج شود..

 


آموزش نصب دزدگیر کیلس و راه‌اندازی آینه تاشو هیوندای سانتافه ۲۰۱۴
راهنمای کامل نقشه سیم‌بندی دزدگیر اسپای کیلس

مطالب پیشنهادی

آموزش راه‌اندازی سیم‌های قفل مرکزی انواع دزدگیر
آموزش راه‌اندازی سیم‌های قفل مرکزی انواع دزدگیر
آموزش نصب دزدگیر جک J5
آموزش نصب دزدگیر جک J5
دیاگرام سیم کشی دزدگیر ایزیکار – سری A
دیاگرام سیم کشی دزدگیر ایزیکار – سری A
آموزش نصب دزدگیر و پاور کیا سراتو
آموزش نصب دزدگیر و پاور کیا سراتو
دانلود تمامی دفترچه راهنماهای ماجیکار
دانلود تمامی دفترچه راهنماهای ماجیکار
کاتالوگ دزدگیر Maxeeder
کاتالوگ دزدگیر Maxeeder
آموزش نصب پاور پژو پارس، سمند و دنا EcoMux
آموزش نصب پاور پژو پارس، سمند و دنا EcoMux
آموزش نصب دزدگیر وانت زد ایکس اتو کاپرا
آموزش نصب دزدگیر وانت زد ایکس اتو کاپرا
آموزش تعریف ریموت دزدگیر GenX
آموزش تعریف ریموت دزدگیر GenX
تعریف ریموت یاریس ۲ دکمه
تعریف ریموت یاریس ۲ دکمه
آموزش تعریف ریموت دزدگیر TAMARACK
آموزش تعریف ریموت دزدگیر TAMARACK
روشن نشدن هایما بعد از اتمام باطری ریموت
روشن نشدن هایما بعد از اتمام باطری ریموت
تعریف ریموت فابریک سوزوکی ویتارا
تعریف ریموت فابریک سوزوکی ویتارا
راهنمای کامل نقشه سیم‌بندی دزدگیر اسپای کیلس
راهنمای کامل نقشه سیم‌بندی دزدگیر اسپای کیلس
راهنمای فارسی کارایی دزدگیر اسپای کیلس
راهنمای فارسی کارایی دزدگیر اسپای کیلس
راهنمای کامل کیلس استارتر زیتونیکس مدل ZX.05
راهنمای کامل کیلس استارتر زیتونیکس مدل ZX.05

6 نظر برای "هر آنچه راجع به سیستم کیلس (Keyless) باید بدانید"

با سلام
بحث جالبی بود من اطلاعات کمی در مورد کیلس داشتم اگه میشه روش نصب کیلس هم توی سایت بذارین ممنون میشم با تشکر از مهندس جوادی عزیز

صالح مالکی (7 ماه قبل)

سلام خدمت اساتید محترم یه سوال داشتم. ریموت برلیانس h220فقط دکمه باز و جعبه فقط بعد بیست ثانیه یه بار چراغ روشن میکنه وگرنه کلا کار نمیکنه مشکل از چی میتونه باشه

مظفر صالحی فرد (6 ماه قبل)

حالا شما نظرتون رو بنویسید

محدودیت دسترسی...برای اینکه بتوانید نظر خود را ثبت کنید، باید وارد سایت شوید.
ورود به سایت