01 خرداد ۱۳۹۸ چهارشنبه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت برای شما دوستان عزیز مطالبی جهت آشنایی با قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper Detection) در دوربین مداربسته را تهیه و تدوین نموده است. برای مشاهده این مطالب با ما همراه باشید…

قابلیت تشخیص دستکاری یا Tamper Detection چیست؟

قابلیت تشخیص خرابکاری یا Tamper Alarm یا Tamper Detection یکی از ویژگی‌های دوربین‌ مداربسته تحت شبکه است. این فناوری یکی از زیر مجموعه‌های سیستم پردازش تصویر VCA می‌باشد. در این قابلیت زمانی که دوربین مداربسته مورد حمله قرار گرفته یا دستکاری می‌شود، به کاربر آلارم ارسال می‌کند و وقوع حمله را اطلاع رسانی می‌کند و کاربر می‌تواند با بررسی مشکل از عمدی یا سهوی بودن آن اطمینان حاصل کند.

مزایای استفاده از قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper Detection):

زندگی روزمره و دغدغه‌های مختلف باعث می‌شود تا افراد گاهی از چک کردن سیستم مداربسته خود غافل شوند. حال تصور کنید درست در همین زمان، محل مورد نظر مورد سرقت قرار بگیرد یا نقاط حساس و مهمی مورد تعدی قرار بگیرند، از این رو استفاده از سیستم مداربسته هوشمندی که بتواند هرگونه خرابکاری را فورا اطلاع دهد، از مهمترین کارها است. کاربران می‌توانند در صورت ارسال آلارم توسط دوربین مداربسته، توسط تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی یا سایر تجهیزات از راه دور تصاویر را تحت نظارت داشته باشند.

استفاده از دوربین با قابلیت Tamper Detection در بسیاری از حوزه‌ها مانند پروژه‌های مسکونی، صنعتی، سامانه‌های دولتی و … بسیار حیاتی است. برای مثال:

 • در مکان‌هایی که احتمال وقوع جرم در آنها بالا است و ممکن است مجرمین سعی در آسیب رساندن به دوربین مداربسته را داشته باشند، می‌تواند سریعا به مامورین و نگهبانان هشدارهای لازم را بدهد.
 • در مدارسی که از دوربین مداربسته استفاده می‌کنند. برای مثال هنگامی که یک توپ بازی یا سایر ادوات ورزشی به دوربین برخورد می‌کند و آن را از کار می‌اندازد.
 • در زمان‌هایی که دوربین در محلی نصب شده که درختان زیادی در آن وجود دارد و شاخه‌ها و برگ‌های بر اثر باد و طوفان در کار دوربین‌ها اختلال ایجاد می‌کنند.

برخی از کاربردهای مهم قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper detection):

قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper Detection) در دوربین مداربسته
قابلیت تشخیص دستکاری (Tamper Detection) در دوربین مداربسته

این قابلیت می‌تواند موارد زیر را به کاربر اطلاع دهد:

 • در صورتی که دوربین مداربسته در معرض ضربه فیزیکی قرار گرفته و از جای خود حرکت کند (سرقت دوربین).
 • اسپری پاشیدن بر روی دریچه لنز و شیشه جلوی دوربین مداربسته
 • قطع شدن ارتباط شبکه دوربین مداربسته با NVR
 • قرار دادن شیئی روبروی دوربین مداربسته، به نحوی که دید آن مختل شده یا به هر نحوی تصویر تار گردد.
 • در صورتی که فرد سعی کند تا برق دوربین را قطع نماید (نخستین کاری که سارقین انجام می‌دهند).
 • پوشاندن دریچه لنز دوربین مداربسته توسط عوامل خارجی
 • تغییر فوکوس دوربین مدار بسته
 • تغییر جهت دوربین مدار بسته

نکته: برای عدم دریافت هشدارهای کاذب از این سیستم، می‌توان قابلیت Tamper detection را برای ارسال هشدارها بر اساس مدت زمان وقوع اختلال تنظیم نمود. به طوری که برای مثال افتادن یک برگ درخت و رد شدن آن از روی لنز منجر به فعال شدن آلارم‌ها نگردد.

نحوه تنظیم سیستم تشخیص خرابکاری:

زمانی که می‌خواهید این قابلیت را برای دوربین‌ مداربسته تحت شبکه خود تنظیم نمائید، لازم است که این نکته را نیز در نظر بگیرید که تنظیمات این سیستم را مطابق با نیازهای نظارتی سیستم مداربسته‌تان انجام دهید برای مثال:

 • قابلیت‌های زیادی در سیستم تجزیه و تحیل VCA وجود دارند که مستقیما با فعال کردن آلارم‌ها مرتبط‌اند. به همین خاطر باید ببینید که قصد استفاده از کدام یک را دارید. برای مثال آیا می‌خواهید سیستم آلارم‌ها را برای قابلیت تشخیص نفوذ (Intrusion Detection) تنظیم نمایید یا برای قابلیت تشخیص خرابکاری (Tamper Detection)؟ زیرا این دو قابلیت، هر کدام تصاویر را برای اهداف مختلفی جستجو می‌نمایند و با یکدیگر متفاوت‌اند.
 • بهتر است تنظیمات قابلیت Tamper detection را جهت ارسال هشدارها به بیش از یک نفر انجام دهید، زیرا ممکن است زمان‌هایی پیش آید که فرد مورد نظر در دسترس نیست و باید شخص جایگزین وجود داشته باشد.
 • اگر حتی در محل اپراتور و نگهبان وجود دارد، باز هم توصیه می‌گردد قابلیت Tamper detection را، در صورت وجود فعال نمایید، زیرا ممکن است نگهبان، اتاق مانیتورینگ را برای مدتی ترک نماید.
دیدگاهتان را بنویسید