31 اردیبهشت ۱۳۹۸ سه شنبه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

اصطلاح دوربین مداربسته AHD یا AHD CCTV به اصطلاح انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره می‌کند. همانطور که می‌دانید در دوربین‌های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی) روزولشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دوربین‌های بود و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی‌های جدیدی در سیستم‌‎های دوربین‌ مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آن‌ها تکنولوژیAHD است.

با گروه حفاظت و امنیت همراه باشید…

اساس کار تکنولوژی AHD چیست؟

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین‌های مدار بسته بر مبنای سیستم‌های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می‌کنند اما نوع کد گذاری آن‌ها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با روزولشن بالاتر را ایجاد می‌کند. کدگذاری دوربین توسط چیپ AHDTX انجام می‌شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آن‌ها را به صورتAHD کد گذاری می‌کند. در سمت DVR نیز چیپ AHDRX اطلاعات کدگذاری شده را دریافت کرده و آن‌ها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.

روزولشن تصویر در دوربین های مداربسته AHD

دوربین هایAHD نسل اول تنها با روزولشن ۱ مگا پیکسل (۷۲۰P) تولید می‌شدند اما نسل دوم این تکنولوژی امکان تولید دوربین‌هایAHD با روزولشن ۲ مگا پیکسل (۱۰۸۰P) را ایجاد کرد. متاسفانه نسل اول و دوم این دوربین‌های با هم از نظر کد گذاری هم خوانی ندارند و امکان استفاده همزمان از آن‌ها وجود ندارد. در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی موجود امکان تولید دوربین‌هایAHD با روزولشن بالاتر از ۲ مگا پیکسلی وجود ندارد و این موضوع نیز بعید به نظر می‌رسد.

مقایسه رزولوشن های تصویر سیستم مداربسته AHD
مقایسه رزولوشن‌های تصویر سیستم مداربسته

کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشی

یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین‌های AHD محدودیت و حساسیت پایین آن‌ها در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است. با استفاده از کابل‌های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا ۵۰۰ متری به راحتی میسر است. کابل RG60 می‌تواند این مسافت را به ۱۰۰۰ متر نیز برساند. تکنولوژی AHDهمچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد.

آیا امکان نصب دوربین‌های تیوی لاینی به DVRهای AHDوجود دارد؟

بله، بیشتر DVRهای AHDدوربین‌های تیوی لاینی را پشتیبانی می‌کنند. این دستگاه‌ها در بیشتر موارد حتی دوربین‌های تحت شبکه را نیز در تعداد و روزولشن محدود پشتیبانی می‌کنند. توجه داشته باشید که DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین‌های HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.

قیمت و هزینه دوربین‌هایAHD

دوربین‌های AHD در مقایسه با دوربین‌های شبکه بسیار مرغون به صرفه هستند. قیمت این تجهیزات بیشتر به دستگاه‌های آنالوگ نزدیک است تا دوربین‌های شبکه. این موضوع استفاده از دوربین‌های آنالوگ سنتی را روز به روز کمتر کرده است.

تفاوت دروبین AHD یا تکنولوژی‌های مشابه مانند HDSDI، HDTVI و HDCVI در چیست؟

برای اطلاع دقیق از تفاوت های این تکنولوژی ها مطلب مقایسه دوربین مداربسته AHD, AHCVI,HDTVI, HDSDI را مطالعه کنید.

منبع: tticctv

۱۳۹۴/۱۱/۱۱

مرسی از توضیحات خوب شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید