06 اردیبهشت ۱۳۹۸ جمعه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

دوربین‌های مداربسته زوم دسته‌ای از دوربین‌های مداربسته هستند که لنز آن‌ها امکان انجام زوم اپتیکال را فراهم می‌کند. در این مطلب با روند کار دوربین مدار بسته با قابلیت زوم بیشتر آشنا خواهیم شد.

با گروه حفاظت و امنیت همراه باشید…

روش کار با انواع دوربین مدار بسته با قابلیت زوم

لنزهای زوم چطور کار می‌کنند؟

لنزهای زوم دسته‌ای لنزهای قابل تنظیم هستند که امکان کنترل میزان زوم برای کاربر از راه دور را میسر می‌کنند. به صورت کلی از طریق تغییر فاصله کانونی لنز دوربین می‌توان میزان بزرگ نمایی آن را تغییر داد. در لنزهای وریفوکال این کار باید به صورت دستی صورت گیرد. این به این معناست که شما باید بر روی دوربین میزان فاصله کانونی لنز را تنظیم کنید و از این طریق میزان بزرگنمایی دوربین مشخص خواهد شد. در لنزهای زوم از طریق قرار دادن یک موتور در لنز امکان زوم کردن دوربین از راه دور به وجود آمده است. این لنزها همچنین برخلاف لنزهای وریفوکال که به صورت دستی فوکوس می‌شوند معمولا قابلیت فوکوس به صورت خودکار دارد. (پس از هر با زوم کردن لنز باید مجددا فوکوس شود).

چه دوربین‌هایی دارای لنز زوم هستند؟

به صورت کلی دو دسته از دروبین‌های مداربسته دارای لنزهای زوم هستند. دسته اول و پرکاربرد دوربین‌های مداربسته گردان یا اسپید دام هستند. این دوربین‌ها در کنار ایجاد قابلیت زوم بالا امکان چرخش دوربین را در جهات مختلف فراهم می‌کنند. از طریق تلفیق این دو قابلیت می‌توان یک امکان نظارتی بسیار دقیق را برای یک محیط بسیار بزرگ (مانند یک سوله بزرگ) ایجاد کرد.
دسته دوم از دروبین‌های دارای زوم اپتیکال دوربین‌هایی هستند که در اصطلاح به آن‌ها دوربین زوم می‌گویند. این دوربین‌ها با توجه به کارایی بسیار پایین تقریبا از رده خارج شده اند. دوربین‌های زوم تنها امکان زوم کردن در یک جهت را فراهم می‌کنند و با توجه به کارا نبودن این قابلیت استفاده از آن‌ها معمولا کمک زیادی به کاربر نمی‌کند.

واحد اندازه گیری میزان زوم چیست؟

زوم دوربین‌ مداربسته را با واحد X اندازگیری می‌کنند. البته در برخی موارد بازه فاصله کانونی دوربین نیز در کنار آن قید می‌شود. هر قدر x دوربین زوم بالاتر باشد، میزان بزرگنمایی آن بیشتر است. برای مثال اگر یک دوربین دارای ۲x زوم باشد، می‌تواند تصویر شما را تا دو برابر بزرگتر کند. برای ایجاد یک تصویر ذهنی از میزان زوم به تصویر زیر دقت کنید.

دوربین مدار بسته با قابلیت زوم
Zoom Optical

چرا استفاده از دوربین‌های زوم زیاد رایج نیست؟

همانطور که گفته شد دوربین‌های زوم دارای یک موتور الکتریکی برای تنظیم فاصله کانونی هستند. وجود قطعات متحرک در دوربین‌ها نیاز آن را به تعمیر و نگه داری بسیار زیاد می‌کند. این موضوع یک نقطه ضعف بزرگ برای این دوربین‌ها محسوب می‌شود. از طرف دیگر قیمت این دوربین‌ها نسبت به دوربین‌های با لنز ثابت به مراتب بالاتر است.

منبع: tticctv.com

دیدگاهتان را بنویسید