06 اردیبهشت ۱۳۹۸ جمعه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت اطلاعاتی درباره نویز در دوربین مداربسته را برای شما کاربران گرامی تهیه و تدوین کرده است. وجود نویز در تصویر دوربین‌های مداربسته یکی از اصلی‌ترین مشکلات در طول نصب و بهره برداری از دوربین‌ مداربسته است. پیش از اطلاع از نحوه رفع نویز باید انواع و دلایل به وجود امدن آن را بررسی کرد. با ما همراه باشید…

نویز در دوربین مداربسته

نویز در دوربین مداربسته

انواع نویز در تصویر دوربین‌های مداربسته:

 • نویز الکترونیکی: نویز الکترونیکی یکی از انواع رایج نویز در دوربین‌های مداربسته است. این نویز خود را معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر نشان می‌دهد. این نویز معمولا به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می‌آید.
 • نویز الکترومغناطیسی: نویز الکترومغناطیسی دیگر نوع رایج نویز در تصاویر دوربین مداربسته است. این نویز خود را معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می‌دهد. گاهی این امواج در طول صفحه دوربین حرکت می‌کنند. این نوع نویز می‌تواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید.

روش‌های رفع نویز الکترونیکی:

پیش از اطلاع از روش‌های اصلاح نویز الکترونیکی شما باید دلیل دقیق به وجود آمدن این نوع نویز را بشناسید. چیپ‌های تصویر دوربین‌های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند. این به این معناست که مقدار مشخصی نور برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز خواهد بود. زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نیست یک مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می‌کند. این تقویت سیگنال باعث می‌شود، نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می‌رسد.
پس دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین‌های مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است. برای رفع این مشکل شما باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید و یا از دوربین‌هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد.

canon g12 noise shots 0EV 750
جدول میزان نویز الکترونیکی در تصویر

روش‌های رفع نویز الکترومغناطیسی

به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی در تصویر دروبین‌های مداربسته می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در اینجا به بررسی رایج ترین دلایل به وجود آمدن این نویزها می‌پردازیم:

 • درست وصل نشدن فیش‌های BNC: در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد، سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می‌دهد. برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش‌های BNC لحیمی استفاده کنید.
 • طولانی شدن مسیرهای کابل‌کشی: هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد. در کابل‌های RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود ۵۰۰ متر است. در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید و یا از سری‌های پیشرفته‌تر از کابل تصویر استفاده کنید. در صورت طولانی شدن زیاد کابل همچنین می‌توانید از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.
 • عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی: عبور کابل‌های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل‌های برق، ترانس‌های برق، موتورهای الکتریکی و … می‌توانید نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند. در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید، کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. سعی کنید برای انتقال کابل‌های از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابل‌های برق هم مسیر نباشند. به ویژه در مسیرهای طولانی این تاثیر می‌تواند خیلی بیشتر باشد. سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابل‌ها استفاده می‌کنید حتما آنها را زمین کنید.
 • مشکل در منبع تغذیه: منبع تغذیه یا آداپتور شما هم می‌تواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین‌های شما باشد. در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیادتر از استاندارد باشد، این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت.
 • نشتی برق از هادی‌های اطراف: گاهی ممکن است هادی فیش‌های شما به هادی‌های برق‌دار اطرف متصل شوند، برای مثال هادی فیش‌های BNC به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند. از آنجایی که این هادی‌ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند، این جریان در کابل‌های شما جاری می‌شود و نویز ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی می‌توانید فیش‌های خود را با عایق بپوشانید و یا روش مناسب‌تر زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین‌های شماست.
 • گرمای هوا: همانطور که می‌دانید گرمای هوا مقاوت الکتریکی هادی‌ها را افزایش می‌دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد. سعی کنید کابل‌های خود را تا جای ممکن خاطر از تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد هوا انتقال دهید.

سیستم مداربسته من نویز دارد چطور آن را برطرف کنم؟

 • بهتر است اول از ساده‌ترین روش‌ها شروع کنید. BNC های خود را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کرده و از BNC لحیمی استفاده کنید.
 • منبع تغذیه دوربین‌ مداربسته نویزدار را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 • تمامی دستگاه‌های خود را زمین کنید و در صورت برخورد بدنه دوربین یا فیش‌ها به فلزات آن قسمت را عایق کنید. در صورت برطرف نشدن مشکل احتمالا مجبور خواهید بود مسیر کابل کشی خود را عوض کنید یا از ویدئو بالون استفاده کنید.

آیا نویز می‌تواند به دلیل مشکل دوربین ایجاد شود؟

احتمال بروز چنین مشکلی بسیار کم است. معمولا وجود نویز به دلیل در نظر نگرفتن اصول استاندارد نصب یا شرایط بد محیطی است. با این حال چک کردن چنین مشکلی بسیار ساده است. کافیست شما دوربین خود را مستقیم به DVR وصل کنید. در صورت وجود نویز احتمالا مشکل از دوربین است.

آیا دوربین‌ها تحت شبکه هم مشکل نویز در تصویر را دارند؟

مشکل نویز در دوربین‌های تحت شبکه به دلیل نحوه ارسال و دریافت اطلاعات به وجود نمی‌آید. در واقع سیستم‌های تحت شبکه مقاومت بسیار بالاتری نسبت به نویزهای الکترومغناطیسی دارند و در صورت بروز مشکل هم به جای وجود نویز در تصویر شما با کاهش سرعت در ارسال اطلاعات یا قطع موقت شبکه رو به رو خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید