06 اردیبهشت ۱۳۹۸ جمعه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت برای شما کاربران گرامی آموزش جامع نصب پاور ویندوز، قسمت دوم برای انواع اتومبیل ها را ارئه میدهد. مطمئناً این مطلب جزء مطالب پایه ای است. بنابراین حتماً با دقت کامل در قسمت دوم این آموزش با ما در ادامه مطلب همراه باشید…

پیش نیاز آموزش جامع نصب پاور ویندوز، قسمت دوم

با توجه به این که قراره به صورت تخصصی به مبحث نصب پاور ویندوز بپردازیم، لطفا مطلب “معرفی جامع و نحوه کارکرد رله” را مطالعه کنید؛ همچنین بهتر است که مطلب “معرفی جامع دیود” را نیز مطالعه کنید و سپس به مطالعه ادامه این مطلب بپردازید.

در مطلب “آموزش جامع نصب پاور ویندوز – قسمت اول” به معرفی پاور ویندوز و نحوه عملکرد آن پرداختیم و با روند کلی مکانیزم عملکرد پاور آشنا شدیم و نحوه نصب اصولی آن را بر روی ماشین فرا گرفتیم و فهمیدیم که هر یک از سیم ها چه کاری را انجام میدهند.

یک سری از ماشین های (عموماً مالتی پلکس) موجود در ایران هستند که کلید های شیشه بالابر برای فرمان بالابردن شیشه ها، تحریک منفی به کامپیوتر ارسال میکنند و کامپیوتر نیز به موتور شیشه بالابر هر یک از درب ها فرمان را ارسال میکند. بنابراین توی این ماشین ها دیگه نیاز به قطع کردن سیم جهت نصب پاور ویندوز نیست. کافیه سیم مذکور را ردیابی کنید و جهت بالا رفتن شیشه ها با آن تحریک منفی اعمال کنید.

نکته: اصولاً هر ماشین چهار شیشه دارد و ما برای اینکه این چهار شیشه را با تحریک منفی بالا ببریم و همچنین شیشه ها با هم تداخل نداشته باشند، باید برای هر سیم یک عدد دیود ۴۰۰۷ (۱ اهم) استفاده کنیم. با این کار منفی به سمت سیم شیشه بالابر میره ولی بر نمیگرده و دیگه با بالا بردن یک شیشه بقیه شیشه ها بالا نخواهد رفت.

برای راه اندازی پاور ویندوز توی این ماشین ها چند حالت موجود هست.

حالت اول (با استفاده از پاور گارد):

ابتدا باید سیم های برق دائم، برق با سوئیچ، منفی دائم و تحریک پاور را متصل کنیم. حالا کافیه سیم هایی که با مخصوص اعضا، کلیک کنید! شیشه ها را بالا میبرند ردیابی کنیم و به هر کدام مخصوص اعضا، کلیک کنید! را متصل کنیم و این کار را برای چهار شیشه انجام می‌دهیم و در نهایت مخصوص اعضا، کلیک کنید! را به سیم مخصوص اعضا، کلیک کنید! متصل کنیم.

حالت دوم (دزدگیر نصب شده باشد):

وقتی که دزدگیر نصب شده باشه کار کمی راحت تر خواهد بود و کافیه ابتدا سیم هایی که با مخصوص اعضا، کلیک کنید! شیشه ها را بالا میبرند ردیابی کنیم و به هر کدام مخصوص اعضا، کلیک کنید! را متصل کنیم و این کار را برای چهار شیشه انجام می‌دهیم و در نهایت مخصوص اعضا، کلیک کنید! را به سیم مخصوص اعضا، کلیک کنید! متصل کنیم.

در بعضی از دزدگیرها تحریک مخصوص اعضا، کلیک کنید! بسیار ضعیف (۲۵۰mA-) هستش و قدرت کافی برای فرمان شیشه بالابر را ندارد. بنابراین اگه با چنین مشکی مواجه شدیم با استفاده از یک رله میتوانیم این مشکل را حل کنیم. به شکل زیر توجه کنید.

مخصوص اعضا، کلیک کنید!

حالت سوم (بدون پاور گارد و دزدگیر):

برای راه اندازی سیستم پاور ویندوز بدون دزدگیر و پاور گارد، نیاز به یک مدار ساده با استفاده از مخصوص اعضا، کلیک کنید! می‌باشد. ابتدا باید سیم هایی که مخصوص اعضا، کلیک کنید! شیشه‌ها را بالا می‌برند ردیابی کنیم و به هر کدام مخصوص اعضا، کلیک کنید! را متصل کنیم و این کار را برای چهار شیشه انجام می‌دهیم و در نهایت مخصوص اعضا، کلیک کنید! را مطابق شماتیک زیر متصل کنیم.

مخصوص اعضا، کلیک کنید!

مکانیزم کاری این مدار (مدار ساده شکل بالا) به این ترتیب است که با قفل شدن درب ها (در صورتی که سوئیچ باز نباشد) به سیم های شیشه بالابر تحریک منفی را اعمال میکند و تا زمانی که سوئیچ باز نشود این پالس منفی را نگه میدارد.

توصیه: پیشنهاد ما استفاده از پاور گارد است.

یک مشکل: بعد از بسته شدن سوئیچ تنها ۴۵ ثانیه (در بعضی ماشین ها تا ۵ ثانیه) زمان دارید تا درب ها را قفل کنید و شیشه ها بالا برود و بعد از گذشت این زمان برق مصرف کننده ها (به خصوص موتور شیشه بالابر ها) قطع میشود و دیگه با تحریک منفی شیشه ها بالا نخواهد رفت (از طرفی اینکه منفی بخواد روی سیم شیشه ها بمونه مشکلی نخواهد داشت).

برای حل مشکل بالا و چند مشکل دیگه با ما در قسمت سوم آموزش جامع نصب پاور ویندوز همراه باشید…

قسمت سوم آموزش جامع نصب پاور ویندوز

۱۳۹۶/۰۲/۱۲

ممنون از مطالب بسیار آموزنده ومفیدتون بی صبرانه منتظر قسمت سوم هستم

۱۳۹۶/۰۲/۱۲

مهندس شکل دوم قسمت برق با سویچ و تحریک قفل مرکزی موقعی که سویچ بسته میشه شیشه بالا میره مشکلی نداره مدار؟ فقط زمانی که سویچ باز فرمان قفل ارسال بشه شیشه ها میره بالا

۱۳۹۶/۰۲/۱۲

اون رله بالایی کارش اینه که منفی رو روی شیشه ها نگه داره تا شیشه ها به بالا برسه و وقتی که سوئیچ باز بشه، دیگه منفی نگه داشته نمیشه. فرمان بالا رفتن هم فقط از فرمان قفل هستش. تنها مشکلی که هست اینه که وقتی سوئیچ باز باشه و درب ها رو قفل کنید، اندازه تایم قفل شدن، یه لحظه شیشه ها بالا میره که به همین خاطر هم توصیه کریم که از پاور گارد استفاده کنید، وگرنه مدار مشکلی نداره…

۱۳۹۶/۰۲/۱۲

البته برای حل این مشکل میشه یه رله دیگه اضافه کرد و مشکل رو برطرف کرد که به نظر من زیاد پیچیده میشه و همون پاور گارد به صرفه تر خواهد بود…

۱۳۹۶/۰۲/۱۲

ممنونم بابت پاسخگویتون

۱۳۹۶/۰۲/۲۵

سلام قسمت سوم اموزش جامع پاور ویندوز رو کی تو سایت قرار میدهید؟

۱۳۹۶/۰۲/۲۸

ممنون از راهنمایی هاتون جناب مهندس جوادی
طریقه نصب پاور برروی خودرو هایی که شیشه بالابرهاشون رله تقویت دارن چطوره ؟ایا راهی هست یا نه ؟

۱۳۹۶/۰۲/۲۸

سپاس
برای اطلاع از این موضوع به لینک زیر مراجعه کنید:
http://www.safety-security.ir/glass-reinforced-lift

۱۳۹۷/۰۱/۰۸

سلام
قسمت سوم رله ای که وصل میشه به برق با سوییچ سیمی که از ۳۰ رفته به ۸۶ باید از ۸۷a بره به ۸۶

۱۳۹۷/۰۱/۱۶

سلام آیا قسمت سوم اصلا نیاز به پاورویندوز ندارد.اگر دارد لطفا مدار پاور ویندوز هم بگذارید.بدون پاورویندوز کار میکند

۱۳۹۷/۰۶/۲۹

با سلام
لطفا اموزش تصویری نصب پاور روی سمند مالتی پلکس ارسال بفرمایید

۱۳۹۷/۰۸/۲۲

سلام استاد من دوتا پاور معمولی روی سمند ملتی پلکس نصب کردم شیشه های سمت راننده عقب وجلو با هم بالا می رن وسمت شاگرد هم همینتور تکی تکی بالا نمیرن مشکل از نصب منه یا همین جورین

۱۳۹۷/۰۸/۲۳

سلام
ایرادی نداره
چون شما از دو عدد پاور دو کانال استفاده کردید] دو تا شیشه با هم و دوتای دیگه هم با هم می‌ره بالا و هیچ مشکلی نداره…

۱۳۹۷/۱۲/۰۸

سلام جناب مهندس ..مگه حالت سوم .که فرمودین سمت خط دار و بدون خط داره …؟اینجا که پاوری در کار نیست ..که این سیمها در کار باشه….اصلا منظور از سمت خط دار سیم هست….یا سمت دیود رو میگین….با تشکر

۱۳۹۷/۱۲/۰۹

سلام جناب همتی عزیز
بله، منظور دیود هست.

دیدگاهتان را بنویسید