01 خرداد ۱۳۹۸ چهارشنبه

حفاظت و امنیت

بهترین آموزشگاه حفاظتی و امنیتی

عضویت

محدودیت دسترسی

برخی از محتوای سایت فقط برای اعضا قابل روئیت است. در قسمت بالا دکمه عضویت و ورود وجود دارد. اگر عضو سایت هستید دکمه ورود را بزنید و وارد سایت شوید. اگر هنوز عضو سایت ما نشده‌اید از دکمه عضویت استفاده نمایید و به جمع ما بپیوندید.

در این ساعت گروه حفاظت و امنیت مطالبی درباره دوربین مداربسته و نور را برای شما کاربران گرامی تهیه و تدوین کرده است. برای مشاهده این مطالب در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

دوربین مداربسته و نور

دوربین مداربسته و نور

نور یکی از مهمترین عوامل محیطی تاثیرگذار بر کیفیت تصویر دوربین‌ مداربسته است، بنابراین اطلاع از تاثیر آن در سیستم مداربسته بسیار بااهمیت است. پیش از اطلاع از تاثیر نور باید کمی در رابطه با نور اطلاعاتات کسب کنید.

لوکس چیست؟

لوکس یک واحد تشخیص شدت روشنایی است. این واحد به شما کمک می‌کند بفهمید شدت نور در هر محیط چقدر است و یا هر دوربین به چه اندازه نور نیاز دارد.
این جدول به شما کمک می‌کند یک پیش فرض ذهنی از واحد لوکس به دست آورید:

شرایط میزان روشنایی
ظهر تابستان (حداکثر روشنایی) ۱۰۰۰۰۰ لوکس
ظهر (حداقل روشنایی) ۳۲۰۰۰ لوکس
پیش از ظهر ۴۰۰۰ لوکس
مرکز تجاری ۱۰۰۰ لوکس
طلوع و غروب خورشید ۴۰۰ لوکس
دفتر کار ۱۵۰ لوکس
اتاق نشیمن ۵۰ لوکس
شمعی در فاصله ۳۰ سانتی متری ۱۰ لوکس
شب مهتابی ۰٫۱ لوکس
شب‌های نیمه ماه ۰٫۰۱ لوکس
شب‌های ابتدای ماه ۰٫۰۰۰۱ لوکس
نور ستارگان ۰٫۰۰۰۰۵ لوکس

تاثیر نور در تصویر دوربین‌های مداربسته

چیپ‌های تصویر دوربین‌های مداربسته از دیودهای حساس به نور تشکیل شده‌اند. این دیودها نیاز به مقدار مشخصی از نور برای فعال شدن دارند. بازه نور این حسگرها مشخص است، در صورتی که نور برخورد کرده به چیپ از مقدار مشخص بیشتر باشد ممکن از چیپ آسیب ببیند یا اشباع شود و در صورت کمتر بودن نور حسگرها فعال نمی‌شوند و تصویری به وجود نمی‌آید.

دریچه دیافراگم دوربین مداربسته اولین تنظیم‌گر نور دوربین است. در صورت زیاد شدن نور دوربین این دریچه بسته شده و نور ورودی به دوربین را کم می‌کند. در صورت کم شدن نور هم دریچه باز شده و نور ورودی به حسگر دوربین زیاد می‌شود.

عملکرد دیافراگم دوربین کمک بسیار زیادی به کنترل نور می‌کند با این حال نقص‌های خاص خود را دارد. در صورتی که نور از میزان مورد نیاز دوربین کمتر باشد، دیافراگم کاملا باز می‌شود، اما باز هم نور کافی به دوربین نمی‌رسد و دوربین تصویری تشکیل نمی‌دهد.

AGC چیست و چطور عمل می‌کند؟

واژه AGC مخفف اصطلاح “Automatic Gain Control” و به معنای کنترل کننده خودکار گین است. این مکانیزم برای کمک به عملکرد دوربین در نور کم ساخته شده است. AGC در واقع یک تقویت کننده هوشمند است که در صورت کم بودن نور محیط خروجی چیپ تصویر را به صورت الکترونیکی تقویت می‌کند. این تقویت باعث افزایش نور در تصویر می‌شود، اما از طرفی نویز موجود در تصویر نیز تقویت خواهد شد. به همین دلیل دوربین‌هایی که از AGC برای دیدن محیط‌های تاریک استفاده می‌کنند، در نور کم نویز تصویر دارند.

دوربین‌های با نور بسیار کم چطور کار می‌کنند؟

چیپ‌های تصویر حساسیت‌های متفاوتی دارند. طبیعتا هر قدر چیپ تصویر دوربین‌ مداربسته شما پیشرفته‌تر باشد دوربین شما حساسیت بیشتری نسبت به نور دارد و تصویر بهتری در نور کم خواهد داشت. از ‌آنجایی که استفاده از دوربین‌ها با چیپ تصویر حساس هزینه دوربین را به شدت بالا می‌برد امروزه مکانیزم‌های کاهش نویز توانسته‌اند جای خود را در این زمینه باز کنند. این مکانیزم‌ها نویز ناشی از تقویت تصویر دوربین در نور کم را کاهش داده و از این طریق امکان تقویت بیشتر تصویر را فراهم می‌کنند.

اگرچه بسیاری از افراد فعال در زمینه دوربین‌های مداربسته رزولشن تصویر را تنها عامل کیفیت تصویر دوربین مداربسته می‌دانند، اما حساسیت دوربین به نور نیز اهمیتی تقریبا به همان اندازه دارد. به ویژه اگر محل نصب دوربین محیطی کم نور باشد، این اهمیت چندین برابر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید